
Et indblik i dansk kulturarv er en væsentlig del af alle læringsophold
H. C. Andersens hus, hans barndomshjem og en tur til fods gennem Odense i eventyrdigterens fodspor er et ”must” for alle deltagere. Selvfølgelig besøger de også Brandts, Egeskov, LEGOland og LEGOhouse, det nordfynske kulturlandskab, seværdigheder i København, tager en afstikker til Kolding eller noget helt femte.
Flere af deltagerne bruger deres fri-weekender på at besøge byer, natur og attraktioner. Og her har Danmark meget at byde på – ikke mindst til børnefamilier.
Sanseindtryk i centrum
Fysiske aktiviteter og sanseindtryk er en naturlig del af attraktionernes formidling. Alle kan være med uanet sprog og nationalitet. Det samme gælder dramatimer, workshops og levende værksteder. Mange attraktioner ligger tæt på hav. skov og klitter, der tilføjer nye dimensioner til de fælles oplevelser.

Ny legehåndbog med inspiration fra H.C. Andersens eventyr Se og hør, hvad danskere og kinesere mener om ChatGPT Eventyrlige legeworkshops for pædagoger – med og uden børn Dansk-kinesisk uddannelsesforum afholdes for første gang i Danmark Tjek websitet: PlaywithHCA.org William Yip er tilbage med sine teaterbørn Inspire-Share-Learn (ISL) – et initiativ for danske og kinesiske skoleelever. HCA-legeworkshops til kinesiske pædagoger Rekordstort seertal til dansk-kinesisk trivselsforum Tredje udgave af CHINA DENMARK EDUCATION FORUM Dialog mellem Viktor Axelsen & Li Zhenxi At være barn i Kina: Opvækst, socialisering, læring og dannelse H. C. Andersen og eventyrlige legefællesskaber Ungdomskulturmøde mellem Korup Skole og QingYing School i Kina Learn For Life - nu i KINABLADET Børn og pædagoger byder ind med masser af eventyrlighed Ny kinesisk børnebog med danske og kinesiske børnetegnere Nissehotellet og julehilsner fra Kina God og uformel atmosfære på LIFE Education Innovation Forum Dansk friskoletradition inspirerer reformvenlige kinesere 1.319.216 kinesere lyttede og så med Dansk-kinesisk forum sætter fokus på børn og unges trivsel Med hjertet som kompas Danske børnetegninger til kinesisk bog Mange tak til H.C. Andersen Fonden Uddannelsesinstitut fejrer Børnenes dag Når inspiration fører til handling Kloge børn har jord i hovedet Nature Education er hot i Kina Mere end en million kinesere fulgte onlineforum Program for onlineseminar d. 22. september ReThink Education in the Post-Epidemic Era Status på den kinesiske børnefilm: Yué Yué kommer til Danmark Ny bog - H. C. Andersens TRICK - er på gaden Kan kineserne ikke komme til os, må vi komme til dem Eventyret ”Flaskehalsen” åbner for en strøm af kinesisk kreativitet. De tre bedste idéer udløser en rejse til Danmark. Li Zhenxis bøger om dansk pædagogik og skolegang klar til uddeling Børnene går i dansk børnehave, mens mor og far er på kursus Det kan vi bibringe kinesiske børnehaver